طرحی از تن بر صلیب - 4

در سکوت شام می‌خورند . بعد مرد بلند می‌شود و بشقاب‌ها را می‌چیند در ماشین ظرف‌شویی . زن اول به مرد نگاه می‌کند و بعد اتوماتیک‌وار از جایش برمی‌خیزد و با دست‌مال مرطوب روی کانتر را پاک می‌کند . مرد در حالی که دارد پودر ظرف‌شویی را در دری‌چه‌ی ماشین می‌ریزد به زن می‌گوید "چایی دم می‌کنی؟"
زن سری تکان می‌دهد و سماور را می‌گذارد روی جوش و قوری را خالی می‌کند و آب می‌کشد . مرد به اتاق نشیمن می‌رود و تلویزیون را روشن می‌کند و می‌نشیند روی مبل راحتی . زن می‌پرسد "سررسیدم رو کجا گذاشتی؟"
مرد در حالی که دارد کانال‌ها را بالا و پایین می‌کند جواب می‌دهد "روی میز ناهارخوریه"
زن به سمت دیگر اتاق می‌رود و دفتر را در دستش می‌گیرد و ورق می‌زند . با خودش فکر می‌کند خوب است . فردا صبح هیچ برنامه‌یی ندارد و قرارهایش همه از یک بعد از ظهر به شروع می‌شوند : یک - چاهار - شش - هفت و نیم . می‌داند که فردا شب نمی‌تواند زودتر از ده شب خانه باشد . مرد را صدا می‌زند "پ قرارهای ام‌روزم رو که جابه‌جا کردی برای کی گذاشتیشون؟"
مرد مکث می‌کند و می‌گوید "روی یه کاغذ توی جلد داخلی دفترته"
زن دفتر را برمی‌گرداند "آهان . دیدمش . مرسی"
نگاهی به یادداشت می‌اندازد و با خودش می‌گوید "خوبه . همه رو گذاشته برای پنج‌شنبه عصر و جمعه تا ظهر"
به ‌آش‌پزخانه برمی‌گردد تا چای دم کند . مرد همیشه می‌گوید چای‌هایی که زن دم می‌کند نظیر ندارد . حتا با این‌که زن بارها به مرد گفته که لم کارش چیست ولی مرد عقیده دارد این دست زن و نفس و نگاه اوست که به چای عطر و طعم می‌دهد . زن دو پیمانه چای در قوری می‌ریزد و قوری را می‌گیرد زیر شیر سماور و  کمی شیر را باز می‌کند تا آب روی چای‌های خشک را بپوشاند و بخیساندشان . سپس قوری را می‌گذارد روی سماور و خوب - به قول مادربزرگش - پتو پیچش می‌کند . از مرد می‌پرسد "برای ناهار فردات چی‌ بذرام؟ ظرف غذات رو کجا گذاشتی؟ توی ماشینه؟"
مرد با حواس پرتی می‌گوید "هان؟!"
زن یک سینی کوچک برمی‌دارد و دوتا لیوان می‌گذارد توی سینی . مرد انگار تازه فهمیده که زن چه پرسیده می‌گوید "فردا ناهار با یکی از کلاینت‌‌های شرکت بیرونیم . باید راجع به پروژه‌ی جدید حرف بزنیم"
زن لب‌خند محوی می‌زند . می‌گوید"من فرداشب تا طرف‌های ده - ده و نیم اپوینتمنت دارم . مرغ و سیب‌زمینی و سالاد توی یخ‌چال هست . ام‌روز درست کردم . اومدی خونه شامت رو بخور تا من بیام . گرسنه منتظر من نشینی‌ها لطفن"
برمی‌گردد به طرف سماور که حالا جوش آمده . قوری را پر می‌کند و دوباره پتو پیچش می‌کند و می‌گذاردش روی سماور . دو تا برش نازک پای سیب می‌گذارد توی دو تا پیش‌دستی و می‌گذاردشان روی میز اتاق نشیمن . مرد نگاهش می‌کند "اهه . پس کو چاییش؟"
زن از بالای عینکش مرد را نگاه می‌کند "دم بکشه . چشم"
مرد می‌خندد و بوسه‌یی برای زن می‌فرستد . زن برمی‌گردد به آش‌پزخانه و کنار یخ‌چال می‌ایستد . می‌داند که در دیدرس مرد نیست . تکیه می‌دهد به یخ‌چال و به فکر فرو می‌رود . بعد انگار چیزی یادش آمده باشد تکانی می‌خورد و یک برگ دست‌مال مرطوب از جعبه‌اش بیرون می‌کشد و روی کابینت‌ها را به عادت هر شبه‌اش پاک می‌کند . به اوپن آش‌پز‌خانه که می‌رسد سنگینی نگاه مرد را بر خودش حس می‌کند . سرش را که بالا می‌آورد مرد را می‌بیند که با لب‌خند به او خیره شده . بی‌اختیار لب‌خند می‌زند "چیه؟"
مرد می‌خندد "هیچ‌چی . درست همون لحظه که دلم یهو برات تنگ شد اومدی جلوی چِشَم"
زن از گوشه‌ی چشم به مرد نگاه می‌کند "لوس" و مرد بلندتر می‌خندد .

زن بر می‌گردد به طرف سینک و دست‌مال را در سطل می‌اندازد و دست‌هایش را می‌شوید . سپس سینی را می‌کشد جلو و قوری را از روی سماور برمی‌دارد . چای که می‌ریزد یادش می‌افتد به اولین بار که مرد به خانه‌اش آمده بود و از دیدن سماور سوت بلندی کشیده و با تعجب پرسیده بود که "سماور؟ اون هم توی تورونتو؟ واقعن از کجا آوردیش؟"
و زن خندیده بود و مرد اصرار کرده بود "نه جون پ! تو سماور رو از ایران با خودت خِرکِش کردی و آوردی این‌جا؟"
و سرش را خارانده بود که "ما تو ایرانش هم با کتری چایی دم می‌کردیم و سماور نداشتیم . یادمه یه سماور قدیمی فقط خونه‌ی مامان‌بزرگم بود"
و با بدجنسی و شیطنت زل زده بود به زن و او هم شانه‌هایش را بالا انداخته بود و خندیده بود که "بساط چایی یه آدم چایی‌خور همیشه باید آماده باشه خب"....

 

/ 18 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فرزام

در ضمن ... ما اگر الان جای شما را تغییر بدهیم، باید یک پامان را بگذاریم اینور نوآوری مان و یک پامان را آنورش و خلاص. چون از فردا همه می خواهند جایشان را عوض کنند یا پسرخاله شان را بیاورند ور دل خودشان. اگر خامنه ای همان دوم خرداد 86 می زد تو دک و پوز خاتمی، الان این بلا سرش نمی اومد. فلذا ما در همین سنگر نخستین مقاومت می کنیم[عصبانی] باشد آقا امام زمان هم گوشه چشمی به تن و بدن ناقص ما بیاندازد.

مهدی جهاندیده

چقدر تحقير مي كند مرا پرنده هاي رها ، برايم چه مانده از تمام آن فاصله هاي خاكستري كه هميشه گريه واژه هايم را مي بينيد اما هيچ ميلي براي دلداريم ندارند.

غزل خونه

سلام چه نرم و ساده و بی ضربه بود این قسمتش. یه سکانس خانگی خیلی نرم... آرامش قبل از طوفان که نبود؟!

می نو

حالا سماور از کجا آوردی خدایی؟[نیشخند] عاشق داستان های با جزئیات و آب و تابم

زهرا باقري شاد

اين حامد چقدر جوگير شده با داستان تو!!!!

آذربایجان قیزی

با خوندن کامنت ات در وبلاگ غزل خونه به اینجا اومدم. خواستم بگم حرفهای قشنگت توی اون کامنت خیلی آرومم کرد. مرسی

محمد

من واقعا لذت بردم از روان بودن داستان. باید این روانی را تا آخر حفظ کنی... این کار اصل کار است... موضوع سختی را انتخاب کردی ... اگر بخواهی تمامش کنی باید به حس داستان وفادار باشی و اونو قربانی باید ها ونباید ها نکنی... کمی تامل کن و آن کاری را بکن ...که دلت میگوید نه عقلت... هنر ناب هرگز با عقل بوجود نمی آید.... ضمنا من بیش از یکسال هست که بلاگم را بروز نکرده ام... دلایلش بماند موفق باشی

فرزام

شخصیتها یکی هستن. یعنی این زن و مرد شماره 4 همونایی هستن که تو شماره سه بودن؟

فرزام

تو بودی می خواستی ببینی ورد پرس چه شکلکی واسه محسن کرگدن می ذاره؟ بیا ببین![نیشخند]