اندر احوالات ما و رییس بزرگ!

 

و یا به عبارت درست‌تر این‌که وقتی که تو شب قبل دلت گرفته و در یک اقدام بعید شروع کرده‌یی به خواندن ترجمه‌ی انگلیسی قرآن* تا شاید ‌به‌تر بفهمی‌اش ولی هیچ معنی نداده گفته‌ها در نظرت که هیچ . هیچ‌گونه ارتباطی هم نتوانسته‌یی برقرار کنی . و رییس بزرگ صبح ام‌روز تو را صدا زده در اتاقش و از آن‌جا که زرتشتی می‌باشد اوستایش را داده به تو که از نیایش کتاب برای خودت کپی بگیری و قدری آرام شوی . و شگفت‌انگیزتر از همه این باشد که نگاهت کند و بگوید "این فارسی نوشته . می‌فهمیش وقت خوندن" و تو دلت بلرزد باز هم از عظمت خدا . که حتا اگر تو نتوانی . او باز یک راه دیگر پیش پایت می‌گذارد که ناامید از سابقه‌ی لطف ازل نشوی.........

 

 

 

 

 

 

نیایش

 

 

 

 

خُشنوتَرَه اهورَهَه مزدا(١) - اَشَم وَهی یک

 

 

 

با دست نیاز به درگاه تو ، ای اهورای بی‌نیاز ، رو می‌آورم و از تو می‌خواهم که مرا و خانواده‌ی مرا و بستگان مرا و دوستان مرا در پناه خود بگیری و از هر گونه گزند و زیان بدخواهان و بدکُنِشان و درد و رنج ِ تنی و روانی دور نگه داری.

 

پروردگارا ما را در هر دو جهان سرافرازی و رَست‌گاری بخش و به همه ما تن‌درستی و نیک‌نامی و دیر زیوی(٢) و خواسته‌ی فراوان ده.

 

ای اورمَزد ِ بزرگ‌وار ، ای آن‌که در اندیشه‌ی ما نمی‌گنجی ، ای آفریننده‌ی زمین و آسمان و هرچه در آن‌هاست ؛ با دلی بی آلایش ، با اَشویی(٣) و پاکی ، و با همت و هیخت و هورُشت(۴) به تو نزدیک می‌شوم ، تو را نماز می‌گذارم و خود را وام‌دار بخشش‌های بی‌کران تو می‌دانم.

 

ای خدای هَروُسف ِ آگاهی(۵) که داننده‌ی همه‌ی دانش‌هایی و از راز دل بندگان خود آگاهی ؛ آرزوهای مرا برآور و مرا در زندگانی یاری کن . دستم بگیر و از تنگ‌نای گرفتاری و بدبختی و نادانی و بی‌خردی رهایی بخش. 

 

ای خدای هَروُسف ِ توانایی(۶) که بر هر کار دشوار توانایی و هر گره بسته را گشودن توانی ، به درد دل من و کسان من برس ؛ گره از کار ما بردار و دل ما را با فروغ جاودانی خود پاک و تاب‌ناک گردان ، که به یاری تو ، ای چاره ساز بی‌چارگان و دست‌گیر بی‌کسان ، در هر دو جهان سرافراز و رست‌گار شویم.

 

ایدون باد ، ایدون‌تَرَج باد. (٧)

 

 

 

اَشَم وَهی یک
کتاب اوستا . ویرایش موبد آذرگَشَسب

 

 

 

 

 

 

 

 

 

١.برای خوش‌نودی اهورا مزدا

٢.عمر طولانی و پر برکت

٣.پاکی

۴.گفتار نیک . کردار نیک . پندار نیک

۵.در برگیرنده‌ و سرچشمه‌ی همه‌ی دانش‌ها

۶.در برگیرنده و سرچشمه‌ی همه نیروها

٧.این‌چنین باشد . این‌چنین‌تر باشد (برای تاکیید اومده)

 

 

 

 

 

 

* تنها قرآنی که دارم . با ترجمه‌ی انگلیسی . اهدایی مدرسه‌ی فرزانگان به دیپلمه‌های هزار و سی‌صد و هفتاد و نه‌یی برای هفت سالی که بد و خوب توی اون مدرسه سپری شد........

 

 

 

 

 

 

/ 11 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رعنا

خدا تو مذهب زرتشت عجیب مهربان و داد رس و دوس داشتیه. نمیدونم چرا تو قر ان چهرهش کمی خشن تره شاید به خاطر زبان عربیه.

کودک فهیم

سلام.به به رییس بزرگ ایرانیه یعنی محل کارت ملت ایرونی ان؟ راستی چقدر علایق مشترکمون زیاده! بیا عزیزیم خودم دندونات رو ردست می کنم پول هم نمی گیرم ازت!! راستی دیدی من لاغر شدم؟ طلسمش شکست الان عادت کردم رژیم اصلا برام سخت نمی گذره.

کرگدن

چشم ... امروز فردا می نویسم بازی تو !

غزل خونه

سلام مهسا بهتری؟ چقدر خوب بود این پستت. انگار وقتش رسیده با یه چیزایی و یه کسایی آشتی کنم...

غزل خونه

اول صبحی چه حال خوبی داد این پستت بهم. مرسی مهسا...

زهرا باقري شاد

سلام. لطيف شدي كروكوديل من!

پریا

دستت درد نکنه. منم دلم خدا خواست و نیایش

سمیرا

سلام...میخوام یک قرآن با یک ترجمه بینظیر بهت معرفی کنمم....که معتادش میشی...عاشقش میشی....بعد عاشق خدات میکنه.....قرآنی با ترجمه خانم طاهره صفارزاده....روحش شاد...عجب باصفا ترجمه کرده...این رو از دست نده بهت قول میدم آرومت میکنه

مهرگان

عاشقتم کمکم کردی واقعا ممنون دنبال این متن بودم