Miscarriage

 

 

سقط جنین می‌دانی یعنی چه؟ اصلن تا به حال دیده‌یی؟ داشته‌یی؟ نه! این سوال احمقانه‌یی‌ست . تو یک مردی . رَحِمی نداری تا جنینی را در خود بپروراند . تو تنها هزاران هزار اسپرم داری که یک شب . مست از عشق‌بازی و یا وهم تنازع بقا آن‌ها را با فشار تمام در مهبل من خالی کنی تا شاید یکی از آن‌ها . تنها تخمک آزاد شده از یکی از دو تخم‌دان من را بارور کند و بشود نطفه‌یی که در رَحِم من پرورانده می‌شود و از خون من تغذیه می‌کند و بدن من حامی‌اش خواهد بود .

 

دیوانه نشده‌ام . این حرف‌ها هم از سر بی‌کاری نیست . دی‌شب . وقتی که زل زده بودم به سرخی قطره‌های خون روی پَد . یاد سقط جنین افتادم . من چاهار بار سقط داشته‌ام .

 

 تو فقط دوبارش را می‌دانی . هر چند . آن دوبار را هم زایده‌ی خیال من می‌دانی و باور نداریشان . بار آخر عید هزار و سی‌صد و هشتاد و پنج بود . من نزدیک به دو ماه عقب انداخته بودم و تست مثبت بود . باورش نداشتم . می‌ترسیدم که این یکی هم مثل آن سه‌تای دیگر نمانَد . چه تضمینی رویش داشتم مگر آخر؟! واکنش تو هم قابل پیش‌بینی نبود . این شد که آن بازی را راه انداختم و تو هم ذوق‌زده قبول کردی که دروغ سیزده به بچه‌ها بگوییم من حامله‌ام!

خانه‌ی علی‌ جمع بودیم آن‌شب همه . نمی‌دانم واکنش بچه‌ها را به یاد داری هنوز یا نه . چه سر و صدایی راه انداخته بودند بابت این قضیه . اولین نفر از نسل جدید بود آن نطفه‌ی نقطه‌یی خب . پیمان که تا لحظه‌ی آخر مرا با ناباوری نگاه می‌کرد و می‌خندید . ندا و ارغوان و سمیرا هم که ..... بحث‌های زنانه بود خب دیگر . تا این‌که شب از نیمه گذشت و تو بلند به همه اعلام کردی که دروغ سیزده بود و همه آپریل فول* شدند . در تمام مدت من سکوت کرده بودم و نگاه می‌کردم به تو و بقیه . کسی نمی‌دانست که جنینی واقعن دارد در وجود من رشد می‌کند آن زمان و در آن لحظه . خودم هم باورش نداشتم حتا!

آرش قهر کرده بود و رفته بود بیرون و تو نمی‌آمد . دپرس شده بود حسابی . می‌گفت از سر شب دارم فکر می‌کنم که تا چند وقت دیگر بچه‌یی خواهد بود که به من می‌گوید "عمو" و حالا شما این‌جا نشسته‌یید و می‌خندید که شوخی بود همه‌اش؟ گریه‌اش گرفته بود . بقیه هم کم تو پَر ِشان نخورده بود . تو می‌خندیدی از این شوخی و من در دلم غوغا به پا بود........

به یک هفته هم نکشید که پریود شدم . یکی از شدیدترین خون‌ریزی‌هایی که در طول این شانزده سال داشته‌ام . جنینی که به حساب سرانگشتی خودم می‌بایست اواخر هفته‌ی نهم باشد . همه شده بود لخته‌های درشت خونی که بی‌وقفه از بدن من خارج می‌شد و من از درد به خودم می‌پیچیدم و سکوت می‌کردم در برابر طعنه‌های تو که این همه زن پریود می‌شوند . بازی از خودت در نیاور.......

 

 

سقط جنین درد دارد . درد روحی‌اش را نمی‌گویم . درد جسمانی دارد . زیاد هم درد دارد . آن همه خونی که از بدن خارج می‌شود . دردی که زیر دل می‌پیچد و تویی که رَحِم نداری انگار کن که یکی از داخل چنگ انداخته در مثانه‌ات و با خشونت تمام با ناخن‌هایش دارد دیواره‌ی آن را می‌تراشد و به بیرون می‌مکد و تنها چیزی که تو از این پروسه به چشم می‌بینی لخته‌های خونی‌ست که از بدنت خارج می‌شود و می‌افتد یا روی پَد و یا در کاسه‌ی توالت . و تو هی سرت گیج می‌خورد و بدنت تحلیل می‌رود و نه زانوهایت توان حمل تو را بر خود دارند و نه گردنت توان تحمل سنگینی سرت را بر خود و دلت که هی به هم می‌خورد و حالت تهوع ناتمامی که تمامی وجودت را فرا می‌گیرد و آن لحظات . همه‌ی زنانگی‌ات برایت خلاصه می‌شود در همین لخته‌های خون ریخته شده که زمانی در دلت در حال رشد بودند و تو واقعن نمی‌دانی چه حسی باید نسبت به این یاخته‌های مرده داشته باشی .

 

 

 

من چاهار بار سقط جنین داشته‌ام . سقط جنین درد دارد . می‌دانی؟

 

 

 

 * April Fool - روز اول آپریل برابر ِ با سیزده فروردین و سنت پسندیده!ی دروغ سیزده به‌در با عنوان دروغ اول آپریل این‌جا رواج داره . کسی که دروغ رو باور کنه بهش می‌گن آپریل فول . یعنی یه احمق آپریلی!

 

 

 

 پ.ن. خدمت آن دوستی که چندین کامنت خصوصی گذاشته بودند . بدون آدرس اما - من تابستان هزار و سی‌صد و هشتاد و شش پس از پنج سال زندگی مشترک از هم‌سرم جدا شدم . و بله . هر چاهار سقط در طی همین پنج سال رخ داد . طبق آن‌چه پزشکم گفته . دلیل نماندن نطفه‌ها شرایط استرس‌زای محیط پیرامون من بود که منتج به سردرد‌های شدید میگرنی می‌شد و داروهایی که برایش مصرف می‌کردم . دیگر آن‌که در تمام آن چند سال . ما واقعن پلن و برنامه‌یی برای بچه‌دار شدن نداشتیم با توجه به این‌که هر دو هم کم سن بودیم به نسبت - در زمان طلاق . من بیست و پنج ساله بودم و هم‌سرم بیست و هفت ساله . برای همین هم زیاد نگران این‌که شاید نازا باشم نبودم هرگز .

 

پ.ن.٢. با دوست دیگری از این سقط‌ها سخن می‌گفتم . پرسید ناراحت نیستی از نبودنشان . به پاسخی که آن روز به او دادم هنوز هم اعتقاد دارم : با توجه به شرایط من و پدرشان! بچه‌های عاقلی بودند که نماندند . خودشان فهمیدند که زندگی خوبی نخواهند داشت در آینده . منتها این به این معنا نیست که من برای از دست دادن هر کدامشان تا حد مرگ اشک نریختم و در خیال چندین بار در آغوشم نکشیدمشان و یا تا زمانی که در اعماق وجودم نهان بودند با آن‌ها هر لحظه سخن نمی‌گفتم........

 

/ 14 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رعنا

یهو احساس کردم تموم دردت ریخت تو تنم

بی تا

http://bitaaz.blogspot.com/ آدرس جدید من

غریبه

کابوس می بینم از خواب بلند می شوم تا به آغوشت پناه ببرم... افسوس یادم رفته بود که از نبودت به خواب پناه برده بودم

ناشناس

سلام خانم فضول جهت اطلاع جنابعالی من هم دانشجوی دانشکده علوم اجتماعی هستم و میدونم دوست و دوستی یعنی چه؟ بهتره تا ازت چیزی نپرسیدن جواب ندی........ بهتر که ما از خون شما نیستیم ....شما هم برای جلب توجه لازم نیست از پریود و ...........حرف بزنی

کودک فهیم

سلام.اولا این احمق بی فرهنگی که قبل من کامنت گذاشتهفاصلا جوابش رو نده.آدمی که با احساسات بقیه این طوری برخورد می کنه که می گه دنبال جلب توجهه بهتره بی جواب بمونه. عزیزم چقدر وحشتناک..من نمی تونم درکت کنم چون همچین تجربه ای نداشتم ولی می فهمم چقدر سخت می تونه باشه بخصوص وقتی کسی ساژورتت نکنه..ولی مطمینا حکمت خدا بوده و به قول خودت به صلاح خود جنین شون.مواظب خودت باش و به خاطات سختت فکر نکن.

سمیرا

سلام....یاد تیر 87 افتادم و اون اتفاق وحشتناک سقط بعد از 9 هفته و نیم حس مادر بودن....درد جسمیش که بماند موی تنم سیخ میشه وقتی یادش میفتم اما درد روحیش ...چه جوری میشه اون رو توصیف کرد...هیچ جور...حالا که یک سال گذشته دردت آروم شده اما جاشو به یک ترسی داده که نمیدونم با اون ترس چکار کنم....دلم بچه میخواد اما میترسم ....میشه برام دعا کنی؟

زهرا باقري شاد

خب اين چهار تا قرار بوده خواهرزاده هاي من باشند و واي........... ديوونه مي شدم كه..مي تونستن همه خونه و زندگي من رو بهم بريزن..حالا چهارتاي بعدي كه بيان هم دست كمي از اينها ندارن لابد...اما من الان از نظر روحي آمادگي بيشتري براي خاله گي دارم....

سپنتا

اینهمه صراحت و اینهمه شجاعت، میخکوبم کرد . لحظه ای از جنسیتی که دارم، متنفر شدم .

آقای دیوانه

درد زن بودن خیلیه! شما که ایران هم نیستید... توی ایران درد زن بودن بزرگ ترین درده... به قول خودتون بچه های عاقلی بودن که نموندن.